Neljas blogipostitus

Kreeka peaminister Kyriakos Mitsotakis süüdistab oma Suurbritannia kolleegi Rishi Sunakit kahepoolse kohtumise ärajätmises diplomaatilise tüli tõttu antiikskulptuuride üle. Kreeka on Briti Muuseumilt korduvalt palunud 2500 aasta vanuste skulptuuride tagastamist, Suurbritannia kujude tagastamisega aga ei nõustu.

Kujud viis Ateena Parthenoni templist 19. sajandi alguses minema lord Elgin, Ühendkuningriigi suursaadik Osmanite impeeriumis, mille koosseisu Kreeka tollal kuulus.

“Lord Elgin kuritarvitas oma ametiseisundit 19. sajandi alguses, et Parthenoni ansambel lammutada ja teha suurt kahju, kiskudes maha fassaadi ja templi friisi ja viies tükid Suurbritanniasse, mitte et neid päästa, vaid et oma Šotimaa maamaja kaunistada. Siis ta läks muidugi pankrotti ja müüs need Suurbritannia riigile, kuid Suurbritannia riik ostis need ilma ühtki tehingu seaduslikkust puudutavat asjakohast dokumenti kontrollimata,” lausus Kreeka riigikohtu kohtunik Irene Stamatoudi.

Ühendkuningriik on teatanud, et nõustub kujusid Kreekale laenutama, aga mitte mingil juhul neid alaliselt tagasi andma. Seoses lahvatanud tüliga on praegu külmutatud ka kujude laenutamine. Kreeka peaministril oli kindel plaan Rishi Sunakilt kujud tagasi küsida. Kui Ühendkuningriigi pool kujude tagasiküsimist päevakorrast maha ei saanud, tühistas Sunak kohtumise.


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *